موقعیت جغرافیایی وپیشینه تاریخی ، فرهنگی و اقتصادی  شهر محلات:

شهر محلات در فاصله 262 کیلومتری جنوب غربی تهران و یکی از شهر های جنوبی استان مرکزی میباشد که وسعتی برابر 1024 کیلومتر مربع داشته و از سمت شمال به قم وآشتیان،از جنوب به اصفهان و گلپایگان،از غرب به خمین و اراک و از سوی شرق به دلیجان محدود میباشد. محدودۀ کنونی این شهر در روزگار  هخامنشیان مسکونی و بخش کوچکی از ایالت ماد بزرگ محسوب می شده است ودر زمان سلوکیان نیز مسکونی بوده است از مهمترین آثار تاریخی این شهر می توان به کاخ باستانی خورهه(مربوط به دوره سلوکیان)،آتشکده آتشکوه(مربوط به ساسانیان)اشاره نمود.

 جاذبه های تاریخی  

 ستون های کاخ عظیم خورهه مربوط به دوره سلوکیان 

 آتشکده مربوط به  دوره ساسانیان  درآتشکوه    

– سنگ نوشته تاریخی خورهه

– قلعه آقا خان محلاتی رئیس فرقه اسماعیلیه

– قلعه جمشیدی نیم ور

– مسجد جامع نیم ور

– امامزاده فضل الرضا یحیی بن موسی الکاظم مربوط به سال 709  ه.ق

به لحاظ اجتماعی،فرهنگی ،محلات شهری است مذهبی با مردمی خونگرم که به واسطه هوای معتدل و فراوانی تولیدکنندگان گل و گیاه به عنوان هلند ایران یا شهر گل ایران معرفی شده است. این شهر با داشتن جاذبه های تاریخی وتوریستی فراوان از جمله چشمه همیشه جوشان سر چشمه مجتمع و باغ فرهنگی تفریحی سر چشمه،مجتمع جهانگردی و آب درمانی آبگرم ، گلخانه های فراوان و غارهای بسیار تماشایی محلی برای تفریح و استراحت هموطنان عزیز در ایام تعطیل به ویژه در ایام تابستان میباشد.

جاذبه های توریستی

 چشمه همیشه جوشان سرچشمه با میزان آبدهی 500 لیتر در ثانیه

– پارک سرچشمه پارکی با درختان چنار چند صد ساله و سر به فلک کشیده  و آب نماهای فراوان

– مجتمع جهانگردی وآب درمانی  آبگرم محلات

– دهکده گل  دهکده ای در قلب محلات با صدها گلخانه مخصوص  پرورش گلهای زینتی ،آپارتمانی

 نمایشگاه سالیانه گل وگیاه(جشنواره کشوری  سالیانه گل وگیاه)

– نمایشگاه دایمی و منحصر به فرد  انواع کاکتوس (ایران کاکتوس)

– جشنواره  های فصلی شامل گلهای لاله هلندی،گل های داوودی و گل های اطلسی

– مرکز ملی  تحقیقات گل وگیاهان زینتی محلات

– غارهای آزاد خان، یکه چاه ،سوراخ گاو، باباجابر و گشه ریز

– دریاچه سد 15 خرداد     

– رودخانه دائمی  وده ها چشم انداز طبیعی،شکارگاه و….

اقتصاد محلات

الف: گلکاری

 محلات  به عنوان یکی  از بزرگترین مراکز تولید گل کشور با سطح زیر کشتی بالغ بر 900 هکتار (یک چهارم کل کشور)و صادرات بالغ بر 10 میلیون دلار گل به کشور های خارجی می باشد که آمار   زیر نشاندهنده این موضوع می باشد.

تولید سالیانه بیش از 12 میلیون عدد گلدان(گلهای آپارتمانی وباغچه ای) با حدود 3میلیون گلدان صادرات تولید 117 میلیون گل شاخه ای با حدود 15 میلون شاخه صادرات  و تولید یک میلیون بسته گلهای بسته ای وبید قرمز که کل تولید بید قرمز آن صادر می شود.

ب: معدن

تراورتن محلات آوازه جهانی دارد و به کشور های ایتالیا ،چین،آلمان،استرالیا،کانادا،آمریکا و..صادر می شود  دراین راستا 30 معدن با ذخیره ای بالغ بر 15 میلیون تن  فعال هستند, بزرگترین معادن تراورتن ایران حاجی آباد ، اتشکوه و عباس آباد) به لحاظ مرغوبیت و ذخیره( نیز در این شهر واقع می باشند.وجود 70 کارخانه سنگبری  منطبق با تکنولوژی روز دنیا ای منطقه را به یکی از مهمترین نقاط صنعت سنگ ایران تبدیل کرده است.

ج: تریکو وپوشاک

وجود بیش از 230 کارگاه تولید پوشاک با بیش از 30 دستگاه کامپیوتری وتمام اتوماتیک،بیش از 700 دستگاه نیمه اتوماتیک محلات را به عنوان یک از قطب های تولید پوشاک کشباف در کشور تبدیل کرده است.